Wtyczka Web Developer – niezbędna dla webmasterów

Ikona wpisu:: Wtyczka Web Developer – niezbędna dla webmasterów
0 komentarzy

Wykorzystanie dobrych narzędzi w czasie pracy nad stroną internetową pozwala zaoszczędzić mnóstwo czasu i zmniejszyć ilość błędów. Jako osoba zajmująca się tworzeniem stron www przetestowałem naprawdę sporo rozwiązań, które rzekomo mają pomóc osiągnąć te cele. Dziś chciałem przedstawić Wam jedno z moich ulubionych narzędzi: wtyczkę (rozszerzenie) do przeglądarek Firefox i Google Chrome o nazwie Web Developer.

Wtyczka Web Developer pozwala na szybkie sprawdzenie błędów w kodzie oraz przetestowanie tworzonej strony www w różnych okolicznościach. Jej funkcje pogrupowane są w następujące zakładki:

 • Disable (wyłącz)
 • Cookies
 • CSS
 • Forms (formularze)
 • Images (obrazy)
 • Information (informacje)
 • Miscellaneous (różne)
 • Outline (obrysuj)
 • Resize (zmień rozmiar)
 • Tools (narzędzia)
 • Options (opcje)

Z pomocą prezentowanego pluginu jednym kliknięciem sprawdzicie walidowalność (poprawność) kodu (X)HTML i CSS. W podobny sposób można przetestować kod pod kątem standardów użyteczności i dostępności serwisu (np. czy strona dostosowana jest do osób niepełnosprawnych). Do listy walidatorów można dodać także własne pozycje, co z pewnością docenią osoby przyzwyczajone do innych webowych usług sprawdzających poprawność kodu.

Wtyczka Web Developer - funkcje związane z obrazkami
Wtyczka Web Developer – funkcje związane z obrazkami

Co bardzo przydaje się na ostatnim etapie tworzenia strony www, wtyczka Web Developer umożliwia zmianę rozmiaru okna przeglądarki, dzięki czemu możemy symulować, jak strona będzie wyglądała na ekranach o różnych rozdzielczościach. Od niedawna możliwe jest podawanie własnych rozmiarów okna – możecie zatem podać rozmiar ekranu telefonu komórkowego.

Wtyczka Web Developer - responsive design
Wtyczka Web Developer pomaga w tworzeniu stron www zgodnych z responsive design

Warto zauważyć także, że Web Developer daje możliwość wyłączania poszczególnych elementów: kodu CSS (odpowiedzialnego za wygląd strony), grafiki, kodu Java Script. Dzięki temu można symulować m.in. to, jak strona będzie widziana „oczami’ robota wyszukiwarki bądź jak będzie wyświetlana w tekstowych przeglądarkach internetowych.

Na tym nie koniec możliwości wtyczki Web Developer. Oferuje ona wiele ciekawych funkcji związanych z formularzami, ułatwia czyszczenie cache’u (pamięci podręcznej przeglądarki) i historii, a także umożliwia sprawdzenie koloru pod wskaźnikiem myszy (funkcja pipety).

Wtyczka Web Developer - pipeta koloru
Wtyczka Web Developer – do dyspozycji webmastera jest m.in. pipeta

Polecam Waszej uwadze tę wtyczkę i zapraszam do odkrywania drzemiących jej możliwości, zwłaszcza że plugin Web Developers jest dostępny całkowicie za darmo. Więcej informacji (w tym możliwość pobrania rozszerzenia) na stronie autora.

Komentarze

Dodaj komentarz

Login to post a comment. If you do not have an account yet, sign up - it takes only a minute.