Od wczoraj (13 czerwca 2012 r.) dostępny jest WordPress w wersji 3.4. Oficjalnie polska wersja językowa nie jest jeszcze dostępna – śmiało możecie jednak wykonać automatyczną aktualizację do wersji angielskiej, bo liczba wyrażeń, które nie zostały przełożone na nasz rodzimy język, jest niewielka.
Jakie nowości wprowadzono w wersji 3.4?
Autorzy najbardziej zachwalają nowy edytor motywów z możliwością automatycznego poglądu wprowadzanych zmian. Z jego pomocą będziecie mogli:
- Zmienić kolorystykę (w ograniczonym zakresie);
- Zmienić nazwę bloga i slogan, występujące w nagłówku;
- Podmienić obrazek znajdujący się w górnej części strony oraz ustawić jego rozmiary;
- Zaktualizować podstawowe ustawienia dotyczące układu menu.
Ale… by zmiany były możliwe, motyw musi być odpowiednio przygotowany. Jeżeli korzystacie z własnego theme’u (jak ja), bądź zainstalowaliście motyw pobrany gdzieś w internecie, liczba dostępnych opcji może być mniejsza. Ja się jednak tym nie przejmuję; jako webmaster z krwi i kości, zdecydowanie wolę pracować bezpośrednio na kodzie…
Z resztą nie czarujmy się. Zmiany, we wprowadzeniu których chcą nam pomóc autorzy WordPressa, nie wymagają wybitnej znajomości HTML-a i CSS-a. Wystarczy odrobina cierpliwości i dobrej woli, by nawet laik poradził sobie z takimi modyfikacjami. Czekam na coś więcej, a jako osoba obserwująca ewolucję systemów CMS (systemów zarządzania treścią) wiem, że w tym względzie można zrobić jeszcze wiele. Tę nowość traktuję zatem jako zapowiedź kolejnych zmian w przyszłości.
Inne zmiany nieco bardziej mnie cieszą, choć to drobiazgi:
- WordPress został zintegrowany z Twitterem – wklejenie odnośnika do wpisu opublikowanego w tym serwisie będzie skutkowało wyświetleniem interaktywnego boksu;
- W opisach obrazków dodawanych do wbudowanej galerii (biblioteki mediów) można dodawać kod HTML;
- Przyspieszono wyszukiwanie motywów (coś dla osób wykorzystujących panel administracyjny do wyszukiwania i instalacji theme’ów);
- Wprowadzono dalsze udoskonalenia w klasie WP_Query oraz innych (więcej informacji), co – jak sądzę – zainteresuje programistów;
- Zdecydowano się na kilka zmian dotyczących procesu przygotowywania tłumaczeń.
Przykład integracji z Twitterem:
WordPress 3.4 w wersji angielskiej już jestem dostępny. Właśnie pracuję nad krótkim wpisem na jego temat :)
— eredaktor.pl (@eredaktor_pl) 14 czerwca 2012
WordPress 3.4 w wersji angielskiej już jestem dostępny. Właśnie pracuję nad krótkim wpisem na jego temat :)
— eredaktor.pl (@eredaktor_pl) 14 czerwca 2012
Autorzy WordPressa 3.4 przygotowali krótki film pokazowy. A najnowszą wersję tego blogowego systemu zarządzania treścią możecie pobrać tutaj.
To teraz tylko czekamy na polską wersję ;)