Znaczniki HTML mające wpływ na pozycjonowanie

Ikona wpisu:: Znaczniki HTML mające wpływ na pozycjonowanie
8 komentarzy

„Pozycjonowanie” to słowo, które elektryzuje wielu właścicieli serwisów internetowych. Nic dziwnego, skoro wysoka pozycja w wynikach wyszukiwania dla popularnych fraz kluczowych gwarantuje niezłą oglądalność…

Temat pozycjonowania podejmowałem już na blogu. Można powiedzieć, że we wpisie zatytułowanym „Optymalizacja tekstów pod kątem wyszukiwarek” wprowadziłem Was w przedsionki świątyni SEO. W tym wpisie skupię się na konkretnym aspekcie – znacznikach HTML, które mają wpływ na pozycjonowanie. Wiedza tu zawarta przyda się nie tylko webmasterom, ale także redaktorom, by bardziej świadomie korzystali z możliwości systemów zarządzania treścią.

Nim jednak przejdę do omówienia poszczególnych znaczników raz jeszcze powiem to, o czym dość szeroko pisałem w przywołanym wcześniej wpisie. Wyszukiwarki tworząc rankingi biorą pod uwagę szereg czynników – tym, na który powinniście kłaść wysoki nacisk, jest treść. Twórzcie unikalne teksty wysokiej jakości. A gdy już je opracujecie, poświęćcie nieco czasu na przygotowanie dobrego kodu i promocję treści w mediach społecznościowych :)

Przejdźmy do meritum… Niektóre znaczniki HTML są świetnym miejscem na słowa kluczowe, po wpisaniu których przygotowany tekst miałby znaleźć się wysoko w wynikach wyszukiwania. Najważniejszym elementem jest oczywiście tytuł. Wprowadzając go w CMS-ie (najprawdopodobniej) znajdzie się on w minimum dwóch miejscach w kodzie HTML: w tagu title, którego zawartość wyświetlana jest na zakładce w oknie przeglądarki, oraz w znaczniku h1, którego treść jest integralną częścią szaty graficznej danej strony. Każdy z tych elementów w kodzie może pojawić się tylko raz.

Nie ograniczajcie się tylko do nagłówków pierwszego stopnia. W języku HTML istnieje aż sześć poziomów: od h1 do h6. Każdy z nich ma większe znaczenie dla wyszukiwarek niż zwykły tekst akapitowy. Ale… nie przesadzajcie. Umieszczenie treści całego akapitu w znaczniku h6 będzie błędem.

Korzystając z okazji odsyłam Was do wpisu dotyczącego nadawania tytułów tekstom publikowanym w internecie.

O istocie znaczników przeznaczonych do określania rodzaju treści (z których najistotniejszy to p – znacznik akapitu) chyba nie muszę mówić? :) Edytory wizualne w CMS-ach zazwyczaj tworzą je automatycznie, jednak warto pamiętać o ich istnieniu, gdyż wyszukiwarki na ich podstawie określają strukturę tekstu (i jego semantykę).

Innymi znacznikami, w których można ukryć słowa kluczowe, są:

 • a – tekst wprowadzony między znacznikiem otwierającym a zamykającym (tzw. anchor text) ma silny wpływ na to, jakie słowa kluczowe zostaną przypisane do strony, do której ten link prowadzi;
 • Atrybut title znacznika a – wyświetla się po najechaniu kursorem myszy na odnośnik; nie ma tak dużego znaczenia jak anchor text.
 • img, a konkretnie atrybut alt (tekst alternatywny) – wprowadzony w nim tekst wyświetlany jest wtedy, gdy niemożliwe jest załadowanie grafiki
 • caption – określa tytuł tabeli, a wyszukiwarki lubią wszelkie tytuły :)
 • strong – w odróżnieniu od znacznika b nie tylko pogrubia tekst, ale także wskazuje, że jest on ważny.
 • meta z atrybutami name="keywords" oraz name="description" – jak same nazwy wskazują, służą one do określania słów kluczowych oraz opisu zawartości danej podstrony; znaczniki meta występują wewnątrz znacznika head, a słowa kluczowe wpisujemy w atrybucie content.

Przykład: kod HTML przygotowany z myślą o pozycjonowaniu

Jeśli powyższa lista nie jest dla Was do końca jasna, mam nadzieję, że poniższy przykład rzuci nieco światła (kod HTML5). Zakładamy, że pozycjonujemy stronę www dla fraz: dziennikarstwo internetowe, dziennikarstwo online, media online.

<!DOCTYPE HTML>
<html>
<head>
 <title>Dziennikarstwo internetowe - czy w dobie mediów online
  traci swoją autonomię?</title>
 <meta name="keywords" content="dziennikarstwo internetowe,
  dziennikarstwo online, media online">
 <meta name="desciption" content="Dziennikarstwo internetowe
  niegdyś uważałem za autonomiczny obszar działania dziennikarzy, lecz dziś,
  gdy także tradycyjne media są online, trudniej o definicję dziennikarstwa
  w internecie.">
</head>
<body>

 <h1>Dziennikarstwo internetowe - czy w dobie mediów online traci
  swoją autonomię?</h1>
 <p>
  Dziś niemal wszystkie media są w jakiś sposób reprezentowane
  w internecie. Ba, w niektórych wypadkach koncerny medialne większy
  nacisk kładą na rozwój serwisów online niż np. papierowych wydań
  gazet czy czasopism. Czy w tej sytuacji <strong>dziennikarstwo
  internetowe</strong> wciąż jest autonomiczną dziedziną działalności
  w obszarze mediów?
 </p>

 <table>
  <caption>
   Media online i offline - zestawienie liczby dziennikarzy
  </caption>
  <tr>
   <th>Wydawca</th>
   <th>Przychody z serwisu online</th>
   <th>Przychody z wydania papierowego</th>
  </tr>
  <tr>
   <td>Koncern 1</td>
   <td>100 mln zł</td>
   <td>200 mln zł</td>
  </tr>
  <tr>
   <td>Koncern 2</td>
   <td>120 mln zł</td>
   <td>100 mln zł</td>
  </tr>
 </table>

 <img src="obrazek.jpg" alt="Dziennikarstwo internetowe
  traci autonomię w dobie mediów online">

 <div>
  Więcej informacji na temat
   <a href="http://eredaktor.pl" title="Dziennikarstwo internetowe">
    dziennikarstwa internetowego
   </a>
 </div>
</body>
</html>

Na koniec polecam Waszej uwadze wpis na temat usługi SeoPilot, która pozwala na budowanie zaplecza linków.

Komentarze

Wpis zatytułowany „Znaczniki HTML mające wpływ na pozycjonowanie” został skomentowany 8 razy. Dzięki!

 1. a czy meta keywords ma jeszcze duże znaczenie w Google? Gdzieś czytałem, że pozytywnego nie ma już żadnego ale może mieć negatywny wpływ, jeśli przesadzimy z ilością słów kluczowych wpisanych w to pole. A jak jest z innymi wyszukiwarkami jak bing i yandex? w Polsce mają marginalne znaczenie, ale jakiś dodatkowy ruch też generują (co prawda niewielki ale zawsze to coś :) )

 2. meta z keywords nie ma znaczenia dla google i według mnie nie warto się nim trudzić, raczej trzeba się skupić na tytule , opisowi i słowach kluczowych w treści strony

 3. Anna

  meta z keywords mają minimalne znaczenie, ale warto je uzupełniać, oczywiście najważniejszy jest tytuł, opis i słowa kluczowe w treści strony

 4. atrybut title (nie meta tag) nie ma znaczenia w kontekście seo

 5. Kiedy na blogu pojawią się nowe wpisy? Ostatni raz byłam tu kilka miesięcy temu – i nadal cisza… Szkoda wielka, bo dotychczasowe artykuły były bardzo ciekawe i pomocne, z chęcią przeczytałabym kolejne ;-)

 6. Dobre podsumowanie podstaw znaczników. Trzeba jednak pamiętać, że Google ciągle zmienia wytyczne i algorytm swojej wyszukiwarki. Najważniejsze – być na bieżąco.

 7. grzegorz

  Artykuł obrazowo opisany. Tak prawdę mówiąc nikt nie wie co Wielki Brat teraz szykuje i co będzie dla niego ważne. Kiedyś bardzo ważnym współczynnikiem był tak zwany Page Rank. Teraz nie ma żadnego znaczenia dla pozycjonowanej strony. Wszystko się zmienia jak w kalejdoskopie.

 8. OMII

  Bardzo ciekawy i przydany tekst, dla mnie to skarbnica wiedzy, ponieważ dopiero zaczynam przygodę z dziennikarstwem internetowym.

  Niestety muszę przyznać z przykrością, że mało co jest tu dla mnie w 100 % zrozumiałe. Ale licze na to, ze ktoś mi co nieco wytłumaczy.

  Prowadzę portal informacyjny w WordPresie i pierwsze pytanie, które mi się nasuwa to:Czy pisząc tekst, wybierając tytuł te znaczniki HTML działają z automatu, czy muszę ściągnąć program/ platformę by były dodawane? Gdy patrzę na przykład podany przez autora, widzę różne symbolenp:
  , u mnie w panelu administracyjnym w polu tekstu zalazłam tylko : ??
  Czy znajdzie się ktoś cierpliwy kto, wyjaśni mi o co chodzi?

Dodaj komentarz

Login to post a comment. If you do not have an account yet, sign up - it takes only a minute.