Redagowanie, a następnie publikowanie wywiadu wieńczy cały trud związany z jego przeprowadzeniem. Na pozytywny lub negatywny odbiór naszej pracy wpływ ma także sposób, w jaki urozmaicimy wywiad – a internet daje nam duże pole do popisu. Jednak nie tylko zdanie naszych czytelników jest ważne. Jeśli wiernie przedstawimy intencje rozmówcy, będzie on chętnie współpracował z nami w przyszłości.
Redakcja wywiadu nie polega na bezmyślnym przepisaniu pytań i odpowiedzi. Kolejność pytań można zmieniać, jednak tak, by wywiad wciąż stanowił spójną całość. Należy także usunąć wszelkie błędy językowe i stylistyczne. Pamiętajcie – naszym celem jest przedstawienie treści rozmowy, a ona kryje się ZA słowami.
O ile rozmowę z indagowanym rozpoczynamy od pytań łatwiejszych, wersja pisana powinna rozpoczynać się od pytania kontrowersyjnego, zaskakującego, takiego, które zaciekawi odbiorcę i zachęci do dalszej lektury. Musicie uświadomić sobie pewną sprawę – pierwsze pytanie pełni w wywiadzie taką funkcję, jak lid w newsie. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby został dołączony do niego jednozdaniowy wstęp.
Przed opublikowaniem wywiadu, warto przesłać go do autoryzacji. Zgodnie z prawem indagowany może mieć zastrzeżenia tylko do swoich wypowiedzi, jednak gdy jakieś obiekcje wzbudzi sformułowanie pytania (np. gdy odbiega ono – zdaniem rozmówcy – od tego, o co pierwotnie pytano), także warto wziąć te sugestie pod uwagę. (Dla jasności: autoryzacja nie jest wymagana, o ile rozmówca wyraźnie o nią nie poprosi.)
Wywiad można wzbogacić zdjęciami wykonanymi w trakcie jego przeprowadzania (jeżeli mieliśmy okazję rozmawiać w „cztery oczy” i towarzyszył nam fotoreporeter, wykonane przez niego zdjęcia mogą wiernie oddać emocje towarzyszące rozmowie). Warto też skorzystać z multimediów – na stronie www można zamieścić fragmenty rozmowy w formacie MP3 (przypominam, że Skypie jest możliwość nagrywania rozmów; także w innych komunikatorach głosowych nie powinno zabraknąć tej funkcji), a nawet nagranie wideo.
Do opracowanego tekstu można dołączyć krótką notkę z biografią indagowanego oraz listą jego dotychczasowych osiągnięć.
To tyle. Myślę, że w całym cyklu wpisów dotyczących wywiadu przekazałem Wam najważniejsze informacje. Jeżeli będziecie mieli jakieś pytania, sugestie lub zastrzeżenia, zostawcie komentarz.
Powodzenia w doskonaleniu dziennikarskiego warsztatu!