Wyniki badań polskiej blogosfery wreszcie dostępne!

Ikona wpisu:: Wyniki badań polskiej blogosfery wreszcie dostępne!
4 komentarze

Obiecywałem, obiecywałem i – jak już wiedzą fani facebookowej strony Dziennikarstwo internetowe – słowa dotrzymałem. Co prawda przygotowanie opracowania wyników badań polskiej blogosfery zajęło mi więcej czasu niż przypuszczałem, ale wybaczycie mi, prawda?

Zapraszam Was do lektury pełnego raportu z badań. Wyniki rzucają bowiem nieco nowego światła na to, jak czytelnicy blogów postrzegają blogerów i co autorzy internetowych dzienników myślą o sobie samych. Z opracowania dowiecie się także, które tematy cieszą się największym zainteresowaniem czytelników i jak na to zapotrzebowanie na informacje odpowiadają blogerzy.

Dla tych, którzy nie mają czasu na lekturę całego dokumentu (jest dość obszerny), wybrałem kilka ciekawych faktów:

  1. 55% blogerów to kobiety. Większość blogerów ma wykształcenie wyższe (30%).
  2. Ludzie między 20 a 25 rokiem życia stanowią grupę najchętniej czytającą blogi.
  3. Najchętniej czytanym rodzajem blogów są te specjalistyczne (i/lub firmowe). Wśród tematów najczęściej poszukiwanych przez czytelników są:
    • polityka i społeczeństwo (57%),
    • technologie (38%),
    • biznes, gospodarka i prawo (32%),
    • kultura i religie (31%).
  4. Tematy związane z polityką i sprawami społecznymi na swoim blogu porusza 30% ankietowanych.
  5. 35% badanych czyta regularnie od 1 do 3 blogów. Przez „regularne czytanie” większość rozumie czytanie nowych wpisów kilka razy w tygodniu.
  6. 30% blogerów zamieszcza 1 wpis na 2-4 dni. Tylko 33% blogerów uważa się za dziennikarzy internetowych.
  7. 62% blogerów nie zamieszcza reklam. 60% blogów zlokalizowana jest na platformie blogowej (np. Blox.pl lub Blogger.com).
  8. Większość czytelników wskazała unikalność informacji za czynnik, który skłania ich do odwiedzenia bloga.
  9. Dla 87% ankietowanych czytelników ważna jest wartość merytoryczna bloga. Blogerzy zwracają na to dużą uwagę, opracowując wpisy.
  10. Ponad połowa ankietowanych nie wymaga od blogera obiektywności. Autorzy internetowych dzienników to (w pewnym sensie) doceniają – głównym czynnikiem skłaniających ich do pisania jest możliwość przedstawienia własnej opinii (67%).

Więcej informacji znajdziecie w opracowanym przeze mnie raporcie. Zachęcam do cytowania wyników badań – proszę przy tym o podawanie źródła, zgodnie z informacją zamieszczoną w raporcie.

P.S. Dziś rozpocząłem prace nad kolejnymi badaniami dziennikarstwa internetowego w Polsce. To bardzo czasochłonne zajęcie, dlatego póki co odsyłam do wyników z 2008 roku.

Komentarze

Wpis zatytułowany „Wyniki badań polskiej blogosfery wreszcie dostępne!” został skomentowany 4 razy. Dzięki!

  1. prawojazdy

    Początkowo byłem zaskoczony tym, że więcej jest blogerek, ale z drugiej strony od zawsze czułem, iż panie mają większą smykałkę do pisania :P

  2. Panie blogują częściej, panowie za to chętniej grają w WoW-a. Taki mało śmieszny żart :)

  3. „Ponad połowa ankietowanych nie wymaga od blogera obiektywności. Autorzy internetowych dzienników to (w pewnym sensie) doceniają – głównym czynnikiem skłaniających ich do pisania jest możliwość przedstawienia własnej opinii (67%).” – to uświadomiło mi czym jest „prawdziwy” blog

  4. jestem kobietą i piszę na blogu, ale z powodu wieku (63 lata) robię za babę-dziwo, w dodatku NIE piszącą o dzieciach, wnukach, chorobach, działce i nie umieszam tam swojej poezji – nie piszę wierszy, no chyba że zabawne

Dodaj komentarz

Login to post a comment. If you do not have an account yet, sign up - it takes only a minute.